święte jezioro hinduskie Ganga Talao

 

Zanim dotrze się do Ganga Talao – świętego jeziora Hindusów, trzeba przedrzeć się przez tereny Narodowego Parku Black River Gorges. Jedzie się zatem wąską i krętą drogą, podziwia śmigający za oknami tropikalny las, wypatruje znikających w gąszczu makaków i łapie za serce za każdym razem, gdy kierowca staje na hamulcu mijając wyładowany po sufit, rozkołysany autobus… Zanim jednak dotrzemy do głównej atrakcji, trzeba się zatrzymać na obowiązkowym przystanku, obok statuły Shivy. Odlana z betonu, w kolorze ciepłej miedzi postać, ogarnia z wysokości ponad 30 metrów spokojnym wzrokiem całą okolicę. To Shiva we własnej osobie.

Hinduizm jest religią bogatą w legendy, przypowiastki, historie i mity. Nie sposób ogarnąć za jednym zamachem ogromu relacji i konfliktów pomiędzy bogami, demonami i ich kolejnymi wcieleniami... można natomiast upoić się tajemniczością i nieokiełznaną fantazją wybranych opowieści o uciętych głowach, wypitach truciznach, magicznych eliksirach, spiskach, zmowach i rodzinnych, boskich układach! 

Tamilowie na Mauritiusiestatua Shivy Mauritiusganga talao MauritiusHuman 613601 1920

 

Hindusi wierzą w reinkarnację, w drodze do osiągnięcia Nirwany, stanu błogości, pełnego uwolnienia się i oderwania od potrzeb życia ziemskiego. Reinkarnacja jest przeistoczeniem się w kolejne wcielenie. W jakie? To  zależy od tego, jak zapracowaliśmy sobie na to w ciągu poprzedniego życia. Nirwana jest najwyższym celem, pragnieniem harmonii, wewnętrznego spokoju oraz spełnienia.

Rytuały i obrzędy najłatwiej będzie poznać przy okazji wyjaśniania przez przewodnika kolejnych świąt hinduskich. Ze względu na różnice między kalendarzami hinduskim i gregoriańskim nie można podać dokładnych dat świąt. To księżyc wyznacza które dni uznaje się za dobre lub wręcz niesprzyjające oddawaniu czci określonym bóstwom. Według księżyca określa się również kiedy można rozpocząć post, wybrać się w podróż czy wziąć ślub.

Macie pytania? Spytajcie polskiego przewodnika!