Créer un site internet

7 kolorowa ziemia


Ziemia o 7 kolorach to bardzo rzadka ciekawostka geologiczna: gołe, jałowe wydmy układające się się w barwne wstęgi... brązy, ochry, róże, pomarańcze, czerwienie, zielenie, błękity i fiolety... Wszystko zależy od pory dnia, naświetlenia słonecznego i wilgoci samej gleby. Gdy spróbować ją wymieszać, kilka godzin później, ponownie pojawia się wyraźna, ta sama symfonia barw.

To zupełnie naturalne zjawisko. Od milionów lat, ukształtowane poprzez wulkaniczne popioły, liczne warstwy sprasowanych bazaltów, ulegały silnej erozji. Ciepły i wilgotny klimat sprzyjał temu rozkładowi, aż do uzyskania końcowego produktu jakim jest glina.

W wyniku hydrolizy (atak chemiczny minerałów przez wodę) woda opadowa wymyła z ziemi rozpuszczalne pierwiastki (kwas krzemowy i kationy) pozostawiając wysokie stężenia żelaza i aluminium. To typowa gleba ferralitowa, o kwaśnym odczynie i małej zawartości próchnicy. Nic tutaj już nigdy nie urośnie...   Półtoratlenek żelaza (Fe²O³) nadaje glebie odcienie antracytowe i czerwone, natomiast tritlenek glinu (Al²O³) odpowiada za pasma niebiesko-fioletowe i zielone.
To miejsce warto zobaczyć!


 

Kolorowa ziemia chamarel