Bois Chéri

Plantacja herbaty Bois Chéri - uprawa i fabryka herbaty

Skąd na Mauritiusie wzięła się herbata? Dlaczego rośnie ona akurat w tym miejscu? Czy biała herbata ma coś wspólnego z zieloną? A czerwona i czarna? Kto zajmuje się jej uprawą? Jak zbiera się i przetwarza ten delikatny produkt? Czy kwiaty herbaty pachną? Co sprawia, że maurytyjska herbata jest niezwykła?

Wejdźmy na chwilę na pole, wśród kobiety pochylone pod ciężarem wiklinowych koszy i przyjrzyjmy się jak delikatne są ich ruchy. Od lat, nieznużenie powtarzają te same gesty, bo tylko w ten archaiczny sposób można zachować walory smakowe młodych liści.

Na nurtujące pytania odpowiemy podczas wizyty w malowniczym miejscu, jakim jest były, myśliwski szałas, dzisiaj rozbudowany i dostosowany dla potrzeb turystyki. Znajduje się on w samym sercu plantacji zajmującej ponad 220ha. Przewodnik przybliży Wam tajniki procesu produkcyjnego i liczne ciekawostki związane z tą legendarną rośliną. Przed nami rozciągać się będzie widok na krater wulkanu, który z czasem przekształcił sią w jezioro, a na stole stanie imbryk z pachnącą herbatą.

To niezwykłe miejsce, gdzie człowiek ładuje baterie... Tutaj też będzie można kupić wszystkie rodzaje lokalnie produkowanej herbaty. Wizyta w Bois Chéri jest okazją do obejrzenia roślinnego, światowego unikatu, rodzimego gatunku paproci na pniu
Cyathea borbonica, który pamięta jeszcze erę jurajską...

Degustacja herbaty jest okazją żeby skosztować innych, herbacianych wyrobów: lemoniady produkowanej na miejscu (ice tea) i pasty herbacianej, podobnej do francuskiego "tapenade" zazwyczaj robionego z zielonych lub czarnych oliwek. Eh, non! To nie oliwki! To herbata, drobno starta na pastę, którą podaje się na zakąskę, na cienko posmarowanych nią grzynkach! Zskakujące, ale przepyszne. W tutejszej restauracji podaje się kurczaka z wanilią i herbatą... Smacznego!
 

Bois cheri
Mauritius bois cheri route du the
      zbieranie liści herbaty mauritius