Créer un site internet

telefon, Internet, poczta...

Mauritius Telefon

Emtel

Na Mauritiusie najpopularniejszym i najwiarygodniejszym operatorem telefonii i dostawcą Internetu, jest EMTEL.
Aby uniknąć astronomicznych faktur za telefony komórkowe, które same logują się w tutejszej sieci Orange (roaming), najpewniejszym rozwiązaniem jest wyjęcie polskiej karty SIM zaraz po wylądowaniu i zastąpienie jej kartą maurytyjską. Poszukiwanie publicznej budki telefonicznej, najczęściej kończy się odciskami i zdenerwowaniem - jest ich mało i jeśli działają (monety, karty telefoniczne, karty kredytowe), to lepiej zrobić im pamiątkowe zdjęcie, a nie liczyć na dobre połączenie! 
 

Telekomunikacja na Mauritusie

Kartę SIM można kupić w tzw. showroom EMTEL w każdym, większym mieście. Kartę w cenie 150Rs można wyłamać w odpowiednim rozmiarze, aby bez przeszkód dopasować ją do wymagań Twojego smartfona (mini-SIM, micro-SIM, nano-SIM). Do zakupu karty potrzebny będzie paszport. Kartę można doładować na dowolną kwotę w dowolnym momencie - w każdym butiku EMTEL lub w tzw. TABAGIE (małe sklepiki z papierosami i żywnością).
 
Numer kierunkowy na Mauritius  +230
Numer kierunkowy do Polski +48

Cena za minutę 9.00Rs + 15% VAT-u. Rozliczanie rozmowy następuje co sekundę, ale najpierw płaci się za jej pierwsze 30 sekund.
 
Międzynarodowe Usługi Telekomunikacyjne: 192 lub 10092
Informacja o numerach międzynarodowych : 190 lub 10090
Lotnisko międzynarodowe SSR: 603 6000
Lotnisko SSR usługi pasażerskie: 207 7575
Infrmacja o godzinach przylotów/wylotów: 603 3030
Informacja o pogodzie - tylko w okresie cyklonów: 8996 lub 117
Informacja turystyczna "Yellowtel": 152
Policja: 999
Straż Pożarna: 995 lub 115
Pogotowie: 114 
Mauritius podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia)

 

Poczta

Poczta mauritius 1

Hmm... Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo panienka w okienku ma dużo roboty. Najczęściej, maurytyjska poczta przypomina przedwojenną kasę bankową, gdzie za kratami, urządnik z przylizaną grzywką ślini koniec ołówka i wypełnia drobnym druczkiem linijki w kajecie. Zeszyt poplamiony i z zawiniętymi rogami, bo przecież całą wieś obsługuje! Między kartkami, niebieska kalka... Czasem są kolejki, bo wielu Maurytyjczyków płaci faktury za energię, telefon i wodę właśnie na poczcie.

Tylko niektóre, większe jednostki dysponują komputerami, wtedy można załatwić w miarę szybko swoje sprawy :-) Wbrew pozorom, poczta funkcjonuje bardzo sprawnie i wszystkie wysyłki docierają do adresata. Zwykły list do Polski będzie kosztował około 25Rs, znaczek na kartkę pocztową około 17Rs. Wybierz pocztę PAR AVION... inaczej list będzie płynął 3 miesiące... zazwyczaj do Polski idzie około tygodnia.

Pilne przesyłki typu dokumenty i małe przedmioty wysyła się kurierem (DHL). Taryfa według wagi. Za format A4 płaci się 880Rs - około 22Euros. Zazwyczaj przesyłki DHL docierają do adresta po 3 dniach. Polecam ten serwis - jest wygodny i wiarygodny!