klimat, cyklony, ocean

Klimat, temperatury

Nadal pracujemy nad tą stroną - dołożymy wszelkich starań, aby była ona jak najbardziej kompletna. Dziękujemy za wyrozumiałość.
 

Mauritius to wyspa o powierzchni 1865km². Znajduje się tuż powyżej Zwrotnika Koziorożca, w południowej części Oceanu Indyjskiego, na 57°35'19 wschodniej długości geograficznej i 68°20'15 południowej szerokości geograficznej. Pochodzenia wulkanicznego, centralną jej część zajmuje płaskowyż, który osiąga średnio około 650 m n.p.m. Płaskowyż ten przechodzi łagodnie w zieloną, nadmorską równinę w północnej części wyspy, natomiast im bardziej na południe, tym częściej piaskowa plaża zamienia się w strome urwiska. 

Wyspę pokrywają pola trzciny cukrowej i tropikalne lasy, gdzie można znaleźć mnóstwo rodzimych, egzotycznych roślin. Przejrzysta laguna i ponad 145 km piaszczystych plaż, oddzielone są od otwartego morza poprzez rafę koralowa*, która niemal całkowicie otacza wyspę. 

*Jest to trzecia najszersza rafa na świecie  - po największej na świecie rafie koralowej położonej u wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. Drugą co do wielkości, jest Rafa Koralowa Belize. Wchodzi ona w skład Środkowoamerykańskiej Rafy Koralowej, która liczy ponad 300 km długości i rozciąga się od Cancún na półwyspie Jukatan w Meksyku, aż do wybrzeży Gwatemali. 
 
Klimat jest do przyjęcia dla każdego, kto marzy o wygrzaniu kości na słoneczku i słodkim nieróbstwie w cieniu kokosowych palm!
Zakresy temperatur:
Lato (od listopada do kwietnia): 27 ° C na wybrzeżu do 23 ° C na płaskowyżu centralnym.
Zima (od maja do października): 22 ° C na wybrzeżu do 17 ° C na płaskowyżu centralnym.
Dzień trwa od około godz. 5.00 rano do godz. 19.00 wieczorem w lecie i od godz. 7.00 rano do 18.00 w zimie.
Sierpień jest najzimniejszym miesiącem, o średniej temperaturze 22 ° C
Luty to najcieplejszey miesiąc, o średniej temperaturze 28 ° C


Od końca grudnia do połowy marca mamy tutaj porę deszczową. Nie znaczy to, że deszcz pada bez przerwy! Opady są częste, ale krótkie. Po deszczu wychodzi słonko i wszystko jest suche w przeciągu godziny. Jest to pora gdy mogą wystąpić również cyklony.

Gdy formuje się cyklon (dzieje się to nad powierzchnią oceanu) może się on wzmocnić i przesuwać z masami powietrza bliżej lądu lub osłabnąć i "umrzeć śmiercią naturalną". Jeśli staje się mocniejszy i zbiża się do wyspy, odczuwamy jego wpływy poprzez obfite opady i silny wiatr. Taki cyklon może się otrzeć o wyspę, ale nie musi. Może też przejść przez sam jej środek.

Nikt nie ma kryształowej kuli, żeby zagwarantować ładną czy brzydką pogodę. Jedynie prognozy meteorologiczne, które z wyprzedzeniem około dwóch tygodni, już potrafią wykryć tropikalne depresje atmosferyczne, są wiarygodne. Wtedy podaje się odpowiednie komunikaty i wszyscy mają czas się do tego przygotować.

Istnieją 4 stopnie natężenia cyklonu. Od 2 stopnia, zbiera się wszystko co może odfrunąć, zamyka się wszystko co może się otworzyć... Siedzi się w domu od 6 godzin do 2-3 dni i gra się w warcaby.

Cyklony

Tak naprawdę, tropikalne cyklony powodują średnio około czterech dni w roku wietrznej i deszczowej pogody.  Ryzyko brzydkiej pogody jest zatem o wiele większe w bliższych nam, umiarkowanych szerokościach geograficznych, niż na Mauritiusie!
Więcej tutaj: http://tylnymidrzwiamidoraju.com/2017/11/04/cyklony-na-mauritiusie-plotki-bzdury-i-inne-sciemy/

 

Klasyfikacja cyklonów:

Cyklony powstają w tzw. strefie zakłóceń poprzez utworzenie się obszaru niskiego ciśnienia przeksztalcając się stopniowo w tropikalną depresję gdzie wiatry wieją w kierunku ruchu wskazówek zegara.

1. Sztorm tropikalny: przybliżona prędkość podmuchów wiatru od 125 do 165 km / h.

2. Cyklon tropikalny: wiatry od 166 do 233 km / h.

3. Intensywne tropikalny cyklon: wiatry od 234 do 299 km / h.

4. Bardzo intensywny tropikalny cyklon: prędkość wiatru przekracza 300 km / h.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby postępować zgodnie z instrukcjami kierownictwa miejsca zakwaterowania.